V méně vhodných polohách, kde bývá vlhké studené počasí, jej lze pěstovat v pařeništi . Na zahrádce jej můžeme . Lilek_vejcoplodý cs. Dorůstá výšky jednoho metru a je . Ani ti to však nemusejí vzdát, pokud ovšem pěstují lilky ve skleníku, podobně jako papriky, a zvolí vhodné odrůdy. V horkém a suchém ovzduší skleníku se daří sviluškám, a tak abyste tedy zajistili vhodné podmínky pro pěstování lilku , nevětrejte skleník v . Jedná se o ranou odrůdu . Návod na pěstování lilku : S předpěstováním semen lilku začneme ideálně v březnu. Ven doporučujeme přesazovat sazeničky až po 15.
Letos zkouším prvně pěstovat lilky. Přestože rostliny mají výšku kolem metru, tak prostě neplodí. Kvetou krásně, ale neplodí. I proto se vyplatí vsadit na pěstování této rostliny přímo na vlastní zahradě. Pěstování venku je sice reálné, nicméně rostliny jsou poměrně . U nás se mu také říká baklažán a . Tato odrůda je proslulá svými obrovskými výnosy a raností, proto je vhodná i pro pěstování v našich klimatických podmínkách.
Tato odrůda je známá svými obrovskými výnosy a raností, proto je vhodná i pro pěstování v našich klimatických podmínkách. Syrové plody se nekonzumují, ale. Pěstuje se jako jednoletá plodina. Těžké a vlhké půdy jsou studené, a proto se pro pěstování lilku nehodí.
Má vysoký obsah pektinu, . Baklažán můžete pěstovat ve skleníku nebo na slunečné zahradě. Raná odrůda pěstovaná pro plody velmi jemné chuti. Pro získání větších plodů necháváme na rostlině jen až lilků.
Rostlina je velmi náročná na teplo, světlo. Název práce: Technologie pěstování a možnosti využití lilku jedlého. Lilky jsou skutečně na teplo náročné, ale někdy se jejich pěstování pouze bojíme. Botanická charakteristika - Solanum melongena L. K prodloužení doby pěstování zeleniny a ke zvýšení její produkce se vyplatí.
Ve volné půdě pěstujeme jen v nejteplějších oblastech, v chladnějších pěstujeme jen ve sklenících nebo fóliových krytech. Latinský název: Solanum melongena L. Plody jsou podlouhlé s.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.