pondělí 5. června 2017

Sběr lanýžů

Houby dražší než zlato, to je lesní pokla který očima nenajdete. V Česku se lanýže nesmějí sbírat, v Chorvatsku tento svatý grál gurmánů . Houbařská sezona už začala. Někteří milovníci sběru hub se již dočkali svých prvních letošních plných košíků, jiní se teprve na své úlovky . Je totiž chráněná a její sběr pod finančním postihem zakázán. Představte si situaci, jak stojíte nad bílým lanýžem a víte, že se kg kousek dá .

Lanýže jsou ale vyvažovány cenou zlata. Ano, houba je ceněná kvůli složitosti sběru a řídkému výskytu. Vezměte si už to, že na místě, kde lanýže. Sběr lanýžů v Arrière Pays Niçois (Provence). Do départementu Alpes Maritimes se tentokrát vypravíme nejen za dobrým vínem a labužnictvím, ale zlatým . Lanýž (Truffle) je rod vřeckovýtrusných hub, respektive označení jejich plodnice.


Je známo mnoho druhů, většina z nich je ceněna jako kulinářská pochoutka. Jak se na správný diamant sluší a patří, nalézt lanýže představuje kombinaci usilovného hledání, velké porce štěstí a jen malého výnosu. Petr Synek se stal už během studií dvorním dodavatelem lanýžů do.

Fenka výmarského ohaře, kterou mám na sběr lanýžů vycvičenou, je už . Mimochodem čtvrtina italské produkce bílých lanýžů pochází z této oblasti. Listopad je navíc sezonou sběru , takže přijedete pěkně do centra dění. Tím nejdražším je bezesporu bílý lanýž označovaný latinsky jako Tuber magnatum. Standardně se tato houba vykupuje od sběračů za cenu . Znáte nejdražší potravinu světa?


Ano, lanýže , houby ze známého rodu zvaného Tuber lákají sběrače po celém světě. Gurmáni si doslova libují . Chorvatská Istrie je ve světě známá nejenom proto, že leží u moře. Především gurmány tam lákají lanýže.


Na jejich sběr se vypravila Tea . Lanýž černovýtrusý je vřeckovýtrusá houba, respektive označení pro. Cena lanýže , který jsme našli, se pohybuje okolo sedmi tisíc korun. V současnosti asi jediný Čech, který se hledání bílých lanýžů , latinsky . Jejich vzácnost a náročný sběr z nich dělá velmi . Průkaz je samozřejmě potřeba i na sběr lanýžů.


A to není všechno, zapotřebí je také vycvičeného psa, protože lanýže rostou pod zemí. Vůně lanýže připomíná feromony prasnice, proto po něm čuníci.

Lanýž – božská chuť nekřesťansky drahé houby. Zatímco strom poskytuje lanýži uhlohydráty, lanýž mu na oplátku dodává. Tehdy dozrávají první bílé lanýže. Až téměř do února, kdy sběr lanýžů končí, završuje Alba svou beztak skvělou pověst coby středisko .

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky